Tchaj-ťi čchuan (Tai-chi, Tajči)


Toto cvičení původem z Číny je staré tisíc let. Jde o bojové umění, které se snaží obnovit nebo uchovat proudění životní energie v těle. Spočívá ve sledu širokých kruhových pohybů prováděných přesně a pomalu ve stanoveném pořadí.

Tchaj-ťi čchuan (u nás se mu většinou říká tajči) vychází podobně jako čchi-kung z energetického pojetí lidského těla a života obecně. Zdraví je v něm definováno jako volné proudění energie v organismu; zpomalení, zastavení nebo poruchy tohoto proudění vedou ke vzniku chorob. Každý kdo se chce cítit dobře, může pravidelným cvičením uchovávat nebo obnovit harmonický oběh energie.

Tchaj-ťi označuje to, co je největší, nejvyšší, čchuan znamená pěst, čímž naznačuje jak boj beze zbraně, tak činnost rukou. Tchaj-ťi čchuan tedy je činnost podnikaná proto, aby se  člověk uvedl do harmonie s nejvyšší energií, ale také největší zápas, totiž boj se sebou samým.

Tchaj-ťi čchuan se provozuje dvěma cestami: -první, tak zvaná vnější, je známější a spočívá v pohybech a dechu; – druhá, takzvaná vnitřní, vyžaduje větší práci na sobě a větší soustředění mysli, aby vznikla duchovní energie.

Existují tři typy tchaj-ťi čchuan:

– pomalý sled 108 pohybů (Jang), který je na Západě nejznámější a nejčastěji provozovaný

(cvičíme ho i my);

rychlé tchaj-ťi (Čcheng), sled živých a sevřených pohybů soustředěných ne energetické dýchání.

-bojová tchaj-ťi: šaolinský box, kempo, kung-fu …

1 komentář u Tchaj-ťi čchuan (Tai-chi, Tajči)

  1. Dana napsal:

    Nenechte se zmást domněnkou, že je cvičení málo náročné až nudné! Nemusí být vhodné pro „netrpělivce a hyperaktivce“ i když někteří zarputilí se naopak díky soustavnému cvičení mohou naučit trpělivosti a klidu. Sama jsem také zpočátku odmlouvala, že je to na mě málo temperamentní pohyb a že se koordinaci pohybů stylu, „každá ruka a noha dělá něco jiného“, nikdy nenaučím. Začátky opravdu nebyly jednoduché! Velmi rychle získáte pocit, že jste k ničemu, že Vám to nejde a že to co tak krásně na oko vypadá, se nikdy nemůžete naučit! Záleží pak hodně na vaší vůli, ale také na přístupu instruktora. V prvním roce jsem několikrát měla chuť s tím „praštit“, protože probouzená energie a její prorážení zablokovaných drah v těle se mnou dělalo divy jak ve fyzickém, tak v duševním slova smyslu. Zpočátku divy hlavně nepříjemné, spojené třeba s bolestí těla všeho druhu, náladovostí až k slzám, žaludeční nevolností. Postupně tyto pocity byly nahrazeny příjemným teplem díky vnímání proudění energie a harmonizujícím klidem. To se například projevovalo zklidněním projevů při nachlazení jako je kašel, rýma, dušnost, obratem k pozitivní náladě a hlavně přívalem načerpané energie, která Vám nedovolí jít spát, pokud si zacvičíte večer. Proto mohu doporučit cvičit spíš ráno. Pak je den doslova zalitý sluncem, obzvlášť v létě. Tady se přiznávám, že se mi daří cvičit ráno právě jen v létě nebo o víkendu. V pracovních dnech dávám přednost delšímu spánku, i když celá sestava 108 cviků zabere 15 až 20 minut, ale s vycházkou do lesa se prodlužuje na hodinu a více.

Napsat komentář