Masáž napomáhající uvědomění vlastního těla

Masáže napomáhající uvědomění vlastního těla vycházejí z prostého dotýkání, jímž si samovolně ulevujeme od drobných všedních potíží (např. od bolestí hlavy nebo napětí)

 

Západní civilizace tyto praktiky dlouho považovala za nežádoucí, protože je spojovala se sexuální rozkoší.

Tyto masáže podněcují najednou všech 720 000 nervových zakončení v kůži, která se podílejí na dotykových pocitech. Kůže se pod doteky při masáži navrací ke své funkci smyslového orgánu, který dokáže vyvolat příjemné pocity, což napomáhá fyzickému i psychickému uvolnění.

Dotýkám se kůže bez jakéhokoliv tlaku, spíše ji hladím a nepůsobím tak na nervová zakončení přenášející bolest. Pohyby sladím s dechem, který má sklon se postupně zklidňovat, čímž přispívá k celkové relaxaci.

Co vám tato masáž nabízí

  • Můžete znovu získat sebedůvěru: začnete se cítit lépe ve vlastním těle, což vám postupně dodá sebevědomí
  • masáž podporuje krevní a lymfatický oběh: hladivé pohyby působí jako drenáž, která zlepší prokrvení orgánů
  • může vám pomoci zmírnit bolest po operaci nebo bolest v kříži a uleví i při depresi, stresu či úzkosti (zejména pokud trpíte rakovinou)

Lékaři  doporučují masáže ke zmírnění bolesti a to zejména bolesti morálního a psychického rázu. Psychoterapeuti tyto masáže považují dokonce za jeden ze svých pracovních nástrojů.

Dotýkám se, tedy jsem… primát

Hmat je u primátů, mezi něž lidé patří, klíčovým smyslem. Primáti se celé dny vzájemně dotýkají, hladí a vískají. Proč? Protože tyto doteky snižují napětí a zabraňují tomu, aby propukaly konflikty. Posilují také vztah mezi členy skupiny, pomáhají stanovit pravidla hierarchie a určují, kdo komu velí. Dotek je bezpečnostní ventil, společný lék. V lidských společnostech, které ho dosud bez rozpaků používají, má dotek podobnou funkci, s níž se pojí i další, totiž léčivá. (Encyklopedie alternativní medicíny 2009)

Napsat komentář